fbpx

Rejestracja

A password will be sent to your email address.

Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Masz już konto? Zaloguj się →

WIADOMOŚCI
23 września 2021

Suplementy Diety – 5 Najważniejszych Rzeczy, Które Musisz O Nich Wiedzieć

przez Administrator

Czym Są Suplementy Diety?

Suplementy diety to według ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 roku produkt składający się z substancji odżywczych. Suplement diety powinien być traktowany jako uzupełnienie normalnej żywności. Składa się ze skoncentrowanych dawek witamin, minerałów i innych substancji odżywczych.

Suplement diety musi być również przygotowany dla kupującego w taki sposób, aby od razu kontrolował wprowadzaną dawkę, co również jest regulowane przez prawo. Dlatego też suplementy sprzedawane są zwykle w kapsułkach, zawiesinach do rozpuszczania lub w postaci płynu, sprzedawanego w butelkach z kroplomierzem. Czasami forma podania oraz skład odróżnia suplement od leku, choć tych różnic jest zwykle o wiele więcej.

Prawo unijne dokładnie określa co i w jakich dawkach możemy uznać za suplement diety. Zwykle będą to minerały, witaminy, mikro- i makroelementy, tłuszcze, enzymy, a nawet ekstrakty roślinne.

Co powinno znajdować się na etykiecie suplementu diety według prawa unijnego

Zadania Suplementów Diety

Suplementy diety mają za zadanie uzupełnić pewne braki w naszym organizmie. Jest jednak kilka rzeczy, które musimy o nich wiedzieć:

  1. Suplementy nie leczą, a uzupełniają naszą dietę.
  2. Przyjmowanie suplementów należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, najlepiej na podstawie badania.
  3. Suplementy mogą pełnić różne zadania: kosmetyczne, profilaktyczne lub lecznicze (po szczegółowy opis zapraszamy tutaj: (link do kolejnego artykułu).
  4. 72% Polaków deklaruje, że zażywa suplementy diety, jednak tylko 17% konsultuje ich przyjmowanie z lekarzem lub farmaceutą (dane na podstawie raportu badawczego firmy Sundose „Polacy a suplementy diety”).
  5. Suplementy diety możemy rozróżnić na naturalne i syntetyczne (więcej na ten temat poczytaj tutaj: link).